„A vadászat vadűzés és erdőzúgás, de több erdőzúgás..."
gróf Széchenyi Zsigmond
ETIKAI KÓDEX
Az Országos Magyar Vadászkamara szabályzata a vadászok vadászat során tanúsítandó alapvető kötelességeiről.
Budapest 2013
A vadász önként vállalt tevékenységét − más személyekre irányadó jogszabályi előírásokhoz képest − általában szigorúbb jogi és erkölcsi követelmények keretei között teljesíti, és ezek természetes velejárói magatartásának.
Abból kiindulva, hogy a vadászati kultúra a magyar szellemi örökség elidegeníthetetlen része, és emlékezve arra, hogy történelmünk nagy vadász egyéniségei a vadászati etika és etikett megalapozói voltak, az Országos Magyar Vadászkamara és a Vadászati Kulturális Egyesület e hagyományt folytatva, a közösen kialakított alapelvekre építve, Etikai Kódex megalkotásáról döntött.
A két testület, az Etikai Kódexben összegyűjtött vadászetikai normák, a vadász etikettre vonatkozó szabályok megfogalmazásával és közreadásával kíván szolgálatot tenni a magyar vadászat jelenének és jövőjének.
I.
A Kódex az elfogadásáról döntő Küldöttközgyűlés bezárását követő 30. napon lép hatályba és kihirdetéséről az Országos Magyar Vadászkamara elnöke a megyei szervezetek útján gondoskodik.
II.
„Bár az ősember ösztönös hajlamát a civilizáció megfékezte bennem, vadászszenvedélyemmel nem bír!”
(Guy de Maupassant)
A vadászat ünnep ezért a vadász tiszta lélekkel készüljön arra. A vadászat a természettel való eggyé válás pillanata, amire készülni kell lelkileg és az alkalmas eszközök megválasztásával egyaránt. Vadászat közben a természet teremtményeinek életét oltjuk ki, ezért az soha nem válhat rutinszerűen megszokott, közömbös, érzelmektől mentes időtöltéssé.
A vadász erkölcsi és szakmai kötelessége, hogy megismerje a vad életét, biológiáját, viselkedését, ezzel is megadva a tiszteletet a vadon élő állatoknak.
A vadász:
III.
1. A vadász és a vad kapcsolata a vadászat előtt, illetve a vadászat során
„Sose fordítsd fegyvered csövét olyasmi felé, amit nem akarsz eltalálni”
1.1. A vadász kötelessége a természet, a vadonélő állatok óvása és a vadászati hagyományok tisztelete, a jövő nemzedékeknek való megőrzése céljából. A vadász gondoskodik a vad nyugalmáról. Indokolatlanul nem zaklatja a vadászterületet. A vadászatok gyakoriságát nem viszi túlzásba. Társas vadászatot csak annyit szervez, ami még nem megy a vad nyugalmának, a törzsállománynak a rovására.
1.2. A vadász nem tesz kockázatos, messzi - vadászias lő távon túli - és bizonytalan kimenetelű lövéseket. Hasznos szárnyas vadra röptében, nyúlra futtában, nagyvadra - a vaddisznó vagy a sebzett nagyvad kivételével - álló testhelyzetben illik csak lövést tenni.
1.3. Az apróvadat 30-50 méterről, a nagyvadat 100-150 méterről illik terítékre hozni. A közeli lövések, főként apróvadra, indokolatlanul roncsolják a vadat, ezért az etikus vadász kiengedi azt a megfelelő, vadászias távolságra. Nagyvad esetében csak a keresztben, takarásnélküli helyen álló vadra szabad lövést tenni. A nagyvadat tükrén lőni szégyenteljes cselekedet.
1.4. „Ha minden esély a vadász mellett van, nincs a sikerben semmi öröm. Ezért nem egyeztethető össze a vadászbecsülettel… a technika minden rendelkezésre álló eszközének a kihasználása” (Csathó Kálmán)
1.5. Automata (öntöltő) fegyverekkel tilos vadászni, de az egyébként engedélyezett többlövetű ismétlő fegyverek használatánál is joggal elvárható a töltényszám minimalizálása, azaz az önkorlátozás.
1.6. A mozgó gépkocsiból, traktorról, kombájnról, terepmotorról, quadról, lóról, helikopterről történő vadászatot, illetve a vad ezen eszközökkel való hajtását, mozgatását nemcsak a törvény, de a jóérzés is tiltja.
1.7. Éjjellátó berendezést, hőkamerát, elektronikus akusztikus eszközt, illetőleg a vad megtévesztésére alkalmas anyagokat, azaz a modern technika képességpótló eszközeit az igazvadász nem alkalmazza. A vad természet adta képességeivel a vadász csak saját képességeit, illetve az emberi kitartást, szívósságot és akaraterőt állítja szembe.
1.8. Az igazvadász a vadászható fajok szakértő ismerője, a vadfajok nemét, életkorát, trófeaminőségét, egészségi állapotát minden vadásznak egyértelműen fel kell ismerni, illetve el kell tudni bírálni. Aki erre nem érzi megfelelően felkészültnek magát, kérjen segítséget vagy vadásszon kísérővel.
1.9. Méltatlan, etikátlan dolog az apró és nagyvadnak kábító anyagot, netán mérget tartalmazó takarmányt adni, megcsonkolt vagy mozgásában bármilyen módon korlátozott csali állatokat alkalmazni, kutyával történő keresés gyakorlásának céljából vadat szándékosan sebezni.
1.10. A vadász az állatoknak fölösleges szenvedést tudatosan semmiképpen nem okoz, az állatkínzás minden formáját elítéli, és ha teheti, meg is akadályozza. Vadon élő állatot igazvadász hobbyból vagy státusz-szimbólumként nem fog be és nem tart fogságban.
1.11. A vadász az elejtett vad trófeáját megbecsüli, nem kérkedik annak méreteivel, hiszen az nem az elejtő, hanem az a vad és a vadgazda érdeme!
1.12. A vadászat sikeressége nem a lövések számán és az elejtett vad mennyiségén vagy a trófea minőségén múlik, azt sokkal inkább a vadász megfontoltsága, tudása, bölcsessége minősíti és az átélt pillanatok élményszerűsége jelenti. Az etikus vadász éppen ezért a puska elsütése előtt mérlegel, és elsősorban azt az egyedet ejti el, amelyet a természetvédelem, illetőleg a vadgazdálkodás érdekei megkívánnak, és amely ellen erkölcsi vagy szakmai kifogás nem emelhető.
„Az agancsok, kampók, lapátok, agyarak mindegyike a fő célt, a vadászdiadalt testesíti meg, emlékeztet az élvezetes órákra Diána és az isteni Természet birodalmában.
(Vojkffy Hubert)
2.1. A lövés utáni ellenőrzés, az esetlegesen megsebzett vad felkutatása, vagyis a szakszerű és kitartó utánkeresés minden vadász kötelessége. A lövés eredményét akkor is ellenőrizni kell, amikor a hibázás biztosnak tűnik.
2.2. A megtalált, sebzett vadat az arra legalkalmasabb eszközzel és módon haladéktalanul meg kell szabadítani kínjaitól.
2.3. Az elejtett vadat illesse tisztelet - fajától, nemétől, korától, trófeaminőségétől függetlenül. Az elejtett vad szakszerű zsigerelése, rendbetétele és kezelése egyrészt értékmentés, másrészt tiszteletadás, de főleg kötelesség.
2.4. Végtisztesség a vadnak
A vadász a vad birtokba vétele után megadja annak a végtisztességet. Az igazvadász lelkében sajnálja az elejtett vadat, hiszen nem ellenfelével számolt le, hanem a természet egy részének az életét oltotta ki. Ugyanakkor büszkeséget is érez, hiszen sikerült a vad képességeit felülmúlnia. Aki nem sajnálja, és nem becsüli az elejtett vadat, az soha nem lesz vadász, mindig csak puskás marad. Igazi büszkeséget akkor érezhetünk, ha megfigyelés és elbírálás után, jó lövéssel, kevés szenvedést okozva sikerült a vadat terítékre hozni. A tiszteletadásnak más a módja nagy- és apróvad esetén, egyéni és társas vadászat alkalmával.
2.4.1 Nagyvad egyéni vadászata
Ekkor a vadász vagy kísérője – függetlenül a vad nemétől, fajától és korától - az elejtett vad szájába helyezi az utolsó falatot, majd egy másik töretet a lőtt sebre helyez. A töret lehet valamely, a közelben megtalálható, a vad táplálékát képező növény (például leveles gally, lucerna csokor, fenyőgally stb.). A harmadik töretet, a sebben kicsit megvérezve, a vadász a kalapja mellé tűzi. Ha kísérő vadász is van, ezt a töretet levett kalapjához fogva (ha nincs kalapja, akkor a tőr markolatához fogva), gratuláció kíséretében, ő nyújtja át az elejtőnek. A töretet legfeljebb 24 órán át viseljük, de ha közben ismételten kimegyünk a területre vadászni, akkor már ne legyen a kalapunk mellett. Több nagyvad elejtése esetén is csak egy töretet tűzünk a kalap jobb oldalára.
Amennyiben a vad egy sikeres utánkeresés eredményeként kerül terítékre, akkor illik a kutyának az elejtő töretéből egy darabot annak nyaklójába tűzni.
2.4.2 Nagyvad társas vadászata
Társas vadászat után terítéket készítünk, melyen a vadat a jobb oldalára fektetve helyezzük el. A vaddisznókat – megfelelő időjárás (hó, fagy) esetén – hasukra fektethetjük. Az elejtett vad „rangsor” szerint fekszik a terítéken. Elöl, a hímegyedek sorakoznak, majd a nőneműek és aztán az „utódok” (ünők, borjak, gidák, süldők, malacok). Több vadfaj esetén, a fajok között is érvényesül a rangsor. Az helyesen: gím, dám, őz, muflon, vaddisznó. A hajtásban esett róka helye, a láthatóság miatt, az első sorban van.
2.4.3 Az apróvad társas vadászata
Ilyenkor is készítünk terítéket, gondosan kiválasztva annak helyét. A terítékeket soha ne sárban, hanem gyepen, lucernás részen készítsük, az adott tájegységre jellemző környezetben. Az apróvad esetében is érvényesül a terítéken egyfajta hierarchia. Az első sorba a szőrmés, szárnyas ragadozók kerülnek. A második sorba a mezei nyulakat helyezzük el, jobb oldalukra fektetve őket, egymástól kb. 20. cm távolságra, minden tízediket fél testhosszal előbbre húzva. Ezt követően hasonlóképpen helyezzük el a fácánt (előbb a kakasokat, majd a következő sorokba a tyúkokat), végül a foglyot.
Nagy terítékű apróvad-vadászatok után (fácán, vadkacsa, esetleg mezei nyúl) nagyon mutatós a körteríték.
2.5. A társas vadászatok befejezését, a terítéket ünnepélyessé teszi, ha fenyőgallyakkal körberakjuk, a négy sarkán (körteríték esetén, a közepén) máglyát gyújtunk, amely akkor lobog a legjobban, amikor a vadászat vezetője kalapját levéve a jelen lévő legmagasabb rangú vadásznak jelentést tesz, néhány szóban ismertetve a vadászat lefolyását, és az elért eredményt. A jelentést tevő és a jelentést fogadó személy a terítékkel szemben, egymással szembefordulva áll. A teríték baloldalán a puskás vadászok állnak, jobb oldalán pedig mindazok, akik a vadászat sikeréért a vadászokkal együtt dolgoztak. A terítéknél a vadászoknak láthatóan ürített állapotban lévő puskákkal, vadászias öltözékben (a kalapszalagokat és a megkülönböztető színű mellényeket levéve) illik megjelenniük.
A vad tiszteletadásának hangulatos pillanata a vadászkürt megszólalása. A terítéknél az elejtett vadtól, az adott fajnak megfelelő kürtszignállal veszünk búcsút. A terítéken fekvő vadat lábbal illetni vagy átlépni, illetőleg a lombkoszorún belülre „kapu” nyitása nélkül belépni tilos!
3.1.A vadászatok eredményességét jelentős mértékben javítják a jól képzett, fegyelmezett, szakszerűen alkalmazott vadászkutyák. A kutyatartó vadászok rendelkezzenek megfelelő kynologiai ismeretekkel, különös tekintettel a fajtakiválasztásra, a kiképzésre, a fegyelmezésre és a vadászatokon végzett közös munkára.
3.2.Vadászaton csak a megfelelően képzett, s a képzésről megfelelő igazolással rendelkező vadászkutya vehet részt, mely igazolás (vadászati alkalmassági vizsga, VAV) meglétét a vadászat vezetője köteles ellenőrizni.
3.3 Apró- és nagyvad vadászaton a vadászatot, mások szórakozását elrontó, fegyelmezetlen, agresszíven viselkedő vadászkutyát a vadászatról ki kell zárni. Ugyanezt kell tenni azzal a kutyával is, amely az elejtett vadban kárt okoz.
3.4. A vadász nem adhat le olyan lövést, amellyel a vadászkutya épségét veszélyezteti. A vadászaton a gazdájától elszakadt, elveszett kutyáról az információt át kell adnia a vadászatvezetőnek, s ha lehetősége van rá, akkor a kutyát magával kell vinnie a találkozási pontig. Különösen igaz ez a vaddisznóhajtó kutyák esetében.
3.5A vadászat közben megsérült, vagy mozgásában korlátozottá vált kutyával kapcsolatban az információit ossza meg a vadászat vezetőjével, hogy a kutya mielőbb megkaphassa a szükséges orvosi kezelést, vagy a gazdája segítségét.
A kutya, vadász segítője és nem cselédje.
3.6.A vadászterületeken kóborló, kidobott, elvadult háziállatok nem csupán a vadállományban okoznak jelentős kárt, hanem a többnyire a védett madarak és kisemlősök állományaiban is. Az elvadult kutyák lelövése során a vadász a törvényi előírások maximális betartása mellett messzemenően vegye figyelembe azokat a konkrét körülményeket, melyek a helyszínnel, a kutya fajtájával, esetleges jelzéseivel, lakott helytől, illetve a területen tartózkodó emberektől való eltávolodásának mértékével kapcsolatosak.
IV.
1.1. A vadászat szerteágazó, színes és mély emberi kapcsolatokat alakít ki és gondoz, melyek igen fontos értéket jelentenek a vadászok számára.
1.2. A vadászaton mindenki egyenlő, a vadász azonban tiszteli az időseket, a nőket, segíti a fiatal kezdő vadászokat, aktívan támogatja a közösség életét szervező, a vadgazdálkodást szakmailag irányító egyesületi és gazdasági vezetőket.
1.3. A vadászok közötti kapcsolatrendszer lényeges eleme, hogy példaadással ösztönzik, támogatják egymás családtagjainak vadásszá válását.
1.4. A vadászati közösségek kötőanyaga az egymás iránt érzett tisztelet és szolidaritás.
Az a közösség (vadásztársaság, egyesület, földtulajdonosi közösség, vadászati szervezet)működik jól:
Az ilyen közösségben valósul meg az az erény, amit vadásziasságnak nevezünk.
1.5.A vadászközösségek a vadászhagyományok őrzői és ápolói. A vadászavatás, a legősibb hagyományok egyike, tartalma a befogadás, az elismerés. Az avatási szertartás a lovaggá ütés középkori gyakorlatát mintázza. A humoros mozzanatok komoly, életre szóló tanácsokkal ötvöződnek. Durvaságnak és közönségességnek azonban nincs helye. Az avatás aktusát általában a jelen lévő legmagasabb rangú vagy legidősebb vadász végezheti, aki, természetesen, már ejtett el az avatandó által elejtett vadat. Nem etikus, ha minden jelenlévő tevékenyen részt vesz a „pálcázásban”, hisz a vadászavatás a megbecsülés, az elismerés ünnepe, és nem büntetés, így az avatóbottal történő bánásmódnak csak szimbolikus jelentősége van.
1.6.A vadászatra a megbeszélt, a meghívóban szereplő időpont előtt legalább néhány perccel, kipihenten kell megjelenni. A vadászaton zöld vagy barna színű, a vadászhagyományoknak megfelelő öltözetet illik viselni. (A terepszínű ruha, az íjászok kivételével, vadászatra nem való). A vadászias öltözetnek a vadászkalap is tartozéka. Aki nem szereti azt viselni, a hátizsákjában vagy tarisznyájában annak is legyen, hogy a töretet megfelelőképpen át tudja adni, vagy át tudja venni.
1.7.A vadász puskája legyen tiszta, kifogástalan állapotú. A golyós fegyvert ürítve (zárdugattyú nyitva), bal vállon, a csővéggel felfelé, hord szíjon, vagy a billenő csövű fegyvert megtörve a vállra téve illik tartani a vadászat előtt, illetve társasvadászat esetén, a hajtások közötti szünetekben.
1.8. Társas vadászaton a vadász:
amennyiben leálló, ne igyekezzen kitúrni vadásztársát a lőállásból, ha a szerencse másnak reménytelibb lőállást adott!
1.9.A törvények, jogszabályok ismeretén túl a vadásznak ismernie kell a helyi Házi Szabályzat előírásait, a vadászati szokásokat, és azokat fenntartás és kritika nélkül be is kell tartania.
„Zsákmányát a mohó kocapuskás a hátizsákjában, az igazi vadász a szívében viszi haza az erdőről-mezőről” (Szűtsy Lóránt)
2.1. Szép és barátságokat szülő, rendszeresen ápolt hagyományaink egyike a vendéghívás. A vendég érkezése ünneppé teszi a hétköznapot. Vendéget hívni azonban felelősség is. A vendég fogadását gondosan elő kell készíteni, programját körültekintően kell szervezni. A vendéghívás és fogadás ugyanakkor nem szolgálhat önző egyéni érdekeket.
2.1.1. Egyéni vadászaton.
A vadászhagyományoknak megfelelő, etikus viselkedés akkor is kötelező, ha az ember egyedül vadászik!
A meghívottal a vadászat megkezdése előtt tisztázni kell, hogy mely vadfajra és azon belül milyen minőségre, valamint milyen egyéb dologra (szállás, ellátás stb.) szól a meghívás. Nem etikus a meghívott, illetve a vendéget kísérő részére eltérő információt adni. A meghívó akkor kísérje maga a vendéget, ha kellő szakmai tapasztalattal és a vadászterület megfelelő ismeretével rendelkezik. Ellenkező esetben bízza a vendéget tapasztaltabb vadásztársára, vagy a hivatásos vadászra.
Kísérővel történő vadászat esetén:
A vadászat a lövéssel nem ér véget, az elejtő az elejtett vadat kizsigerelheti, amennyiben erre nem tart igényt, úgy az a kísérő, vagy a hivatásos vadász feladata.
2.1.2. Társas vadászaton.
A meghívó vadásszon együtt a vendéggel, de ne törekedjen nála nagyobb teríték elérésére. Lehetőség szerint állítsa a meghívottat az eredményesség szempontjából ígéretes helyre. Esetleges tapasztalatlansága, vagy ügyetlensége miatt őt ne kritizálja.
3. Viselkedés meghívott vendégként
3.1. A vendégvadászt az udvariasság szabályainak megfelelően a legígéretesebb helyek egyikével szoktuk megtisztelni, ám ezt ő nem erőszakolhatja ki. A vendégvadász legyen szerény és udvarias, ne akarjon mindent jobban tudni, mint a helyi vadászok.
3.2. Ne fogadjon el általánosságban elhangzó vadászati meghívást, azt ráutaló magatartással ne erőszakolja ki. A konkrét vadászatra szóló meghívást tisztelettel fogadja el, ha az írásban történt, akkor az elfogadást igazolja vissza.
3.3 A vadászatra szóló meghívás esetében mérlegelni kell, hogy miként, milyen mód van annak viszonzására. Amennyiben annak gyanúja merül fel, hogy a meghívás kizárólag a beosztásnak vagy rangjának szól vagy nem áll módjában azt megfelelően viszonozni, akkor azt udvariasan utasítsa vissza.
3.4. Csak olyan és annyi vadat ejtsen el, amire és amennyire a meghívás szól.
3.5. Társas vadászatokon legyen fegyelmezett, alkalmazkodjon társaihoz a kapott feladatokat gyorsan, pontosan és szakszerűen teljesítse.
IV.
EMBERI KAPCSOLATOK VADÁSZATON KÍVÜL
VI.
A Kódexet a Országos Magyar Vadászkamara a 2013. év május 8-án tartott Küldöttközgyűlése az 5/2013. számú határozatával elfogadta.
Tata, 2013. május 8.